شیب بندی کانال های پیش ساخته آب

آیا کانال های پیش ساخته آب به شیب بندی نیاز دارند؟ در نظر داشته باشید روش اجرای کانال های پیش ساخته هدایت آب های سطحی به طور کلی با روش های سنتی اجرای جوی های ساخته شده با مصالح بنایی ، متفاوت است. کانال های پیش ساخته به دلیل ضریب انتقال هیدرولیکی بالا و صیقلی بودن کف و دیواره های آنها ، آب را بسیار سریع تر از سیستم سنتی به سمت خروجی هدایت می کنند. وقتی بحث شیب بندی مطرح می شود ما پیشنهاد می کنیم کانال به صورت تراز اجرا شود. در حالت تراز در صورتی که تعداد خروجی ها را بیشتر کنیم، هنگامی که سطح آب در کانال بالا می آید، مشابه ظرفی که کف آن سوراخ شده باشد، آب از خروجی تخلیه می شود. ممکن است در این حالت چند میلیمتر آب داخل کانال باقی بماند که آن هم تبخیر می شود و مشکلی به وجود نخواهد آمد. در سیستم سنتی همین چند میلیمتر هم اگر در داخل کانال باقی می ماند، به دلیل متخلخل بودن کف کانال ، ایجاد رسوب و لجن می کرد و از درز بین سنگ کف به داخل نفوذ می نمود. اما در کانال های پیش ساخته این مشکل کاملاً برطرف شده است.

نمایی از سطوح داخلی کانال پیش ساخته هدایت آب

نمایی از سطوح داخلی کانال پیش ساخته هدایت آب

پس به طور کلی در اجرای کانل پیش ساخته آب در اکثر موارد نیاز به شیب بندی طولی نداریم ، به دلایل زیر:

• در هر ماژول یک متری کانال پیش ساخته امکان تعبیه خروجی فاضلاب وجود دارد، پس دست ما برای تعبیه تعداد دلخواه خروجی باز است.
• سطح داخلی کانال پیش ساخته بسیار صیقلی بوده و آب به سرعت تخلیه می شود.
• نفوذ آب باقی مانده در کانال به سطح زیرین غیر ممکن است و کانال های پیش ساخته کاملاً آب بند هستند.
• آب باقی مانده در کانال رسوب نمی کند و لجن تشکیل نمی دهد چرا که کف و دیواره ها متراکم و صیقلی هستند.
گریتینگ ها به آسانی قابل برداشتن هستند و می توان هر چند وقت یک با داخل کانال را شستشو داد.

در ویدئوی زیر با اتصالات کانال های پیش ساخته بیشتر آشنا می شویم:

اگر به هر دلیلی نیاز به شیب طولی در کانال پیش ساخته داشته باشیم باید توجه داشت که کف این کانال ها کاملاً تراز است و برای اجرای آنها با شیب طولی می بایست کف سازی هم همزمان شیب بگیرد. اگر کف سازی به سمت کانال شیب داشته باشد و با شیب دادن کانال اختلاف ارتفاع و دیواره ایجاد شود. می توان این اختلاف را در هنگام کف سازی و از فاصله ی یک متر مانده به کانال از بین برد و به اصطلاح شیب را کشت. هر اختلاف ارتفاع ایجاد شده کمتر باشد، اصلاح شیب بندی آسان تر است. توجه داشته باشید که کانال های پیش ساخته حداکثر به ۰٫۵درصد شیب طولی نیاز دارند. آن هم در صورتی که در گرفتن خروجی های متعدد محدودیت داشته باشیم. حداکثر فاصله ی خروجی ها در حالت تراز ۱۲ متر است که البته این عدد بسته به سایز کانال و میزان دبی آب ورودی می تواند متفاوت باشد. هر چه تعداد خروجی کف بیشتر شود، آب سریعتر تخلیه شده و هرگز سرریز نمی شود و یا داخل کانال باقی نمی ماند.


شیب بندی کف در زمان استفاده از کانال پیش ساخته

در مقایسه ی دو روش استفاده از سیستم نقطه ای ( کف شور ) و سیستم خطی ( کانال پیش ساخته ) برای جمع آوری و هدایت آب های سطحی باید گفت که ، هنگام استفاده از کانال پیش ساخته به دلیل سهولت شیب بندی ، حجم پوکه ریزی و یا عملیات خاک برداری به مراتب کمتر از سیستم کف شور است. همانطور که در تصویر زیر می بینید، وقتی از کف شور استفاده می کنیم علاوه بر نیاز به لوله کشی طولانی ، شیب بندی کف نیز پیچیده تر می شود. هر چه شیب بندی پیچیده تر باشد، حجم پوکه ریزی و یا خاکبرداری بالاتر می رود. در سقف ها در صورت استفاده از کانال پیش ساخته ، وزن نهایی بسیار کمتر خواهد بود چرا که ما فقط نیاز به یک شیب دو طرفه ملایم به سمت کانال هستیم.

مقایسه کف شور و کانال پیش ساخته

مقایسه کف شور و کانال پیش ساخته

لینک های مرتبط: ” گاتر ” , ” گاتر پارکینگ