گاتر چیست؟

 گاتر چیست؟

به طور کلی در صنعت ساختمان دو نوع گاتر کاربرد دارد. گاترهای مخصوص کف و گاترهای سقفی ، گاتر رمپ و گاتر استخر برای جمع آوری و هدایت آبهای سطحی کف محوطه های پارکینگ و دور استخر کاربرد دارند. این مدل گاتر داخل بتن تعبیه می شود و برای فضاهای مختلف مثل موتورخانه ، فضاهای صنعتی ، بام ، تراس و … نیز کاربرد دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع گاتر کف به صفحه ی زیر مراجعه فرمایید:

انواع گاتر کف

گاتر کف

اما نوع دیگری از گاتر که در صنعت ساختمان استفاده می شود. گاتر مخصوص لبه ی سقف های شیب دار یا همان ناودان است. ناودان ها انواع مختلفی دارند. ناودان های پیش ساخته که برای ویلاها و یا سوله های صنعتی به کار برده می شوند معمولا از جنس پی وی سی هستند و در سایزهای مختلف و با یک طراحی زیبا عرضه می شوند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع گاترهای سقفی به صفحه ی زیر مراجعه فرمایید:

انواع ناودان پیش ساخته ( گاتر )

گاتر پیش ساخته


گاتر پیش ساخته یا ساخت و تولید گاتر؟

گاترهایی که در کف یا لبه ی سقفهای شیروانی کار می شوند دارای دو نوع پیش ساخته و سنتی هستند. در انواع پیش ساخته گاتر یک ابعاد مشخص دارد و با توجه به کاربری فضا و میزان دبی آب از میان مدلهای مختلف انتخاب می شود. گاترهای کف معمولا از جنس پی وی سی و یا پلی پروپیلن یا پلی اتیلن هستند و انواع گریتینگ استیل ، گالوانیزه ، پلی آمید ، UPVC ، PP و … روی این مدل گاتر قرار می گیرد. گاترهای پیش ساخته مخصوص لبه شیروانی از جنس UPVC ساخته می شوند. برای ساخت گاتر به روش سنتی معمولا از ورقهای استیل و یا گالوانیزه استفاده می شود که در کارخانه یا در محل خم می خورند و روی لبه ی شیروانی یا در کف نصب می شوند. وزن بالا ، سرعت اجرای پایین ، پوسیدگی ، ظاهر نازیبا و عمر مفید پایین از جمله معایب تولید گاتر به روش سنتی است.

ساخت گاتر


گاتر پی وی سی مخصوص سوله های صنعتی

برای سقفهای بزرگ سوله های صنعتی می توان از گاترهای سایز بزرگتر که برای کاربری های صنعتی طراحی شده استفاده نمود. این گاترها از جنس یو پی وی سی بوده و می توانند سرما و گرما را به خوبی تحمل کنند. عمر مفید گاترهای صنعتی پیش ساخته به مراتب از گاترهای معمولی و گالوانیزه بالاتر است. توجه داشته باشید به دلیل صیقلی بودن کف و دیواره های این گاترها ، در طراحی گاتر ، سایز تا ۲/۳ از گاترهای معمولی کوچکتر در نظر گرفته می شود. با یک شیب حداقلی در این نوع گاتر، آب به سرعت به سمت خروجی به جریان می افتد و نیازی به سایزهای خیلی بزرگ که در طراحی ناودان های سنتی به کار می رفت نیست. همچنین در صورت رعایت استاندارد فاصله ی بست ها در گاتر پیشساخته، این مدل می تواند به خوبی وزن برف را نیز تحمل کند.

Gutter Industrial PVC


 نمایندگی گاتر نیکول

برای اولین بار در ایران گاتر پیش ساخته نیکول از جنس UPVC ، در مدل گاتر کف و ناودان پیش ساخته ، توسط گروه راتین به عنوان نمایندگی رسمی فروش محصولات نیکول ، عرضه می شود. انواع گاتر سقفی نیکول در مدلهای nicoll LG25 و nicoll LG38 همچنین انواع گاتر استخر ، رمپ و … در این نمایندگی موجود بوده و با تضمین بهترین کیفیت به فروش می رسد.

نمایندگی گاتر نیکول


قیمت گاتر

قیمت گاتر پیش ساخته در مقایسه با گاترهای سنتی بسیار مقرون به صرفه است. عواملی که باعث مقرون به صرفه بودن قیمت گاترهای نیکول می شوند به این شرح است:

– سرعت اجرای بالا = صرفه جویی در وقت و هزینه – عمر مقید بالا = عدم نیاز به تعویض گاترها بعد از چند سال و در نتیجه صرفه جویی در دراز مدت – سبکی و نصب آسان = حمل و نصب آسان هزینه ها را کاهش می دهد


گاتر رمپ و گاتر استخر

یکی از پر کاربردترین محصولات نیکول گاتر رمپ و گاتر استخر است. این گاترها در کلاس های مقاوت وزنی مختلف طبقه بندی می شوند. برای دور استخر ، جکوزی و سایر فضاهایی که فقط عابر پیاده تردد دارد از گاترهای کلاس A15 و برای فضاهای ماشین رو از گاترهای کلاس B125 و C250 استفاده می شود. این کلاسهای طبقه بندی شده بر اساس استاندارد EN1433 اروپا و مشترک بین تمام برندهای مطرح در زمینه ی تولید گاتر مثل نیکول ، هاراتون و آکو است. بر اساس این استاندارد گاترها به دسته های زیر تقسیم بندی می شوند.

  • A15
  • B125
  • C250
  • D400
  • F900

جنس گریتینگ های گاتر استخر معمولا از پی وی سی و یا پلی پروپیلن بوده و جنس گریتینگ گاترهای مخصوص رمپ می تواند چدنی و یا پلی آمید تقویت شده باشد. بدنه ی گاتر نیز معمولا از جنس پلی پروپیلن است. در مورد گاترهای مخصوص رمپ نیکول یک لبه ی محافظ فلزی در کناره های گاتر نصب شده که مقاوت لبه های بدنه کانال را افزایش می دهد.

گاتر استخر


لینک های مرتبط: ” گاتر چدنی ” , “ انواع گاتر ” , ” گاتر پارکینگ ” , ” ساخت گاتر ” , “ گاتر استیل ” , ” کفشور خطی ” , ” عایق رطوبتی سقف شیروانی